Pole tekstowe: Aktualności
Pole tekstowe: Wnioski do pobrania
Pole tekstowe: Strona Główna
Pole tekstowe: O nas
Pole tekstowe: Kontakt

OKRĘGOWA IZBA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH
W GORZOWIE WLKP.

Struktura organizacyjna samorządu pielęgniarek i położnych

Pole tekstowe: Na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. rok 2021 poz. 628 ) jednostkami organizacyjnymi samorządu posiadającymi osobowość prawną są okręgowe izby pielęgniarek i położnych oraz Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.   

Struktura okręgowych izb pielęgniarek i położnych

Organami okręgowej izby pielęgniarek i położnych są:
1) Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych,
2) Okręgowa Rada Pielęgniarek i Położnych,
3) Okręgowa Komisja Rewizyjna,
4) Okręgowy Sąd Pielęgniarek i Położnych,
5) Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej,
Kadencja organów izby trwa 4 lata. Tę samą funkcję w organach izby można pełnić nie dłużej niż przez dwie następujące po sobie kadencje.
Najwyższym organem okręgowej izby jest okręgowy zjazd. W okręgowym zjeździe uczestniczą delegaci wybrani w rejonach obejmujących swym zasięgiem część obszaru działania izby. Zasady podziału izby na rejony oraz liczbę delegatów biorących udział w okręgowym zjeździe ustala okręgowa rada.Okręgowy zjazd odbywa się raz w roku i jest zwoływany przez okręgową radę. Nadzwyczajny okręgowy zjazd zwołuje okręgowa rada: z własnej inicjatywy, na wniosek Naczelnej Rady, na wniosek okręgowej komisji rewizyjnej, na wniosek co najmniej 1/5 członków okręgowej izby. Nadzwyczajny okręgowy zjazd zwołuje się w ciągu miesiąca od dnia wpływu wniosku.
Okręgowy zjazd w szczególności: ustala zasady gospodarki finansowej izby oraz uchwala budżet, rozpatruje i zatwierdza roczne 
i kadencyjne sprawozdania okręgowej rady, okręgowej komisji rewizyjnej, okręgowego sądu i okręgowego rzecznika, ustala liczbę członków oraz szczegółową organizację, zasady i tryb działania organów izby, dokonuje wyboru przewodniczącego i członków: okręgowej rady, okręgowej komisji rewizyjnej, okręgowego sądu oraz wybiera okręgowego rzecznika i jego zastępców, wybiera delegatów na Krajowy Zjazd, odwołuje członków organów izby przed upływem kadencji, udziela absolutorium ustępującej okręgowej radzie, podejmuje uchwały w innych sprawach objętych zakresem działania izby.
Okręgowa rada wykonuje zadania samorządu na obszarze działania izby, a w szczególności: wykonuje uchwały okręgowego zjazdu, stwierdza prawo wykonywania zawodów pielęgniarki i położnej, prowadzi rejestr pielęgniarek i rejestr położnych, dokonuje wpisu członków na listę okręgowej izby oraz skreśla ich z tej listy, powołuje komisje problemowe i kieruje ich pracą, prowadzi bieżące sprawy izby i wykonuje zadania zlecone przez Naczelną Radę, składa roczne i kadencyjne sprawozdania z działalności oraz wykonania budżetu przed okręgowym zjazdem, współpracuje z terenowymi organami administracji rządowej oraz z samorządem terytorialnym.
Okręgowa rada pielęgniarek i położnych wybiera ze swojego grona prezydium.
W skład prezydium okręgowej rady wchodzą: przewodniczący rady wybrany przez okręgowy zjazd oraz wybrani przez radę spośród jej członków: wiceprzewodniczący, sekretarz, skarbnik i członkowie. Prezydium działa w imieniu rady w sprawach określonych jej uchwałą. Prezydium okręgowej rady nie może składać w imieniu okręgowej rady rocznych i kadencyjnych sprawozdań z działalności oraz wykonania budżetu przed okręgowym zjazdem
.
Prawo do udziału w posiedzeniach okręgowej rady i jej prezydium służy również przewodniczącemu okręgowej komisji rewizyjnej, przewodniczącemu okręgowego sądu oraz okręgowemu rzecznikowi.
Okręgowa Komisja Rewizyjna: kontroluje działalność, w szczególności finansową i gospodarczą, okręgowej rady, składa sprawozdania okręgowemu zjazdowi i Naczelnej Komisji Rewizyjnej, występuje z wnioskiem w sprawie udzielenia absolutorium okręgowej radzie.
Okręgowy sąd: rozpatruje sprawy z zakresu odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych wniesione przez okręgowego rzecznika oraz sprawuje sądownictwo polubowne, składa okręgowej radzie okresowe informacje o stanie prowadzonych spraw, składa okręgowemu zjazdowi roczne i kadencyjne sprawozdania.
Okręgowy rzecznik prowadzi postępowanie wyjaśniające oraz sprawuje funkcję oskarżyciela w sprawach z zakresu odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych.

Struktura Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych

Organami Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych są:
Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych,
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych,
Naczelna Komisja Rewizyjna,
Naczelny Sąd Pielęgniarek i Położnych,
Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej,
Najwyższym organem Naczelnej Izby jest Krajowy Zjazd.

W Krajowym Zjeździe biorą udział delegaci wybrani przez okręgowe zjazdy oraz, z głosem doradczym, nie będący delegatami członkowie ustępujących Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Komisji Rewizyjnej, Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Położnych, jak również ustępujący Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.

Liczbę delegatów z poszczególnych okręgowych izb określa Naczelna Rada.Krajowy Zjazd zwołuje Naczelna Rada co cztery lata.
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd zwołuje Naczelna Rada:
z własnej inicjatywy,
na wniosek Naczelnej Komisji Rewizyjnej,
na wniosek co najmniej 1/3 okręgowych rad.
Nadzwyczajny Krajowy Zjazd zwołuje się w ciągu trzech miesięcy od dnia wpłynięcia wniosku.
Krajowy Zjazd w szczególności: uchwala zasady etyki zawodowej, ustala standardy zawodowe i standardy kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych obowiązujące na poszczególnych stanowiskach pracy, zajmuje stanowisko w sprawie kierunków rozwoju pielęgniarstwa, uchwala program działania samorządu, uchwala regulaminy organów Naczelnej Izby i ramowe regulaminy organów okręgowych izb, ustala regulamin wyborów do organów izb oraz tryb odwoływania ich członków, ustala liczbę członków organów Naczelnej Izby i liczbę zastępców Naczelnego Rzecznika, wybiera Prezesa i członków Naczelnej Rady, przewodniczącego i członków Naczelnej Komisji Rewizyjnej i Naczelnego Sądu oraz Naczelnego Rzecznika i jego zastępców, uchwala zasady gospodarki finansowej Naczelnej Izby, rozpatruje i zatwierdza sprawozdania organów Naczelnej Izby, określa wysokość składki członkowskiej oraz zasady jej podziału, podejmuje uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Naczelnej Radzie.

W skład Naczelnej Rady wchodzą: Prezes Naczelnej Rady, członkowie wybrani przez Krajowy Zjazd, przewodniczący okręgowych rad.
Naczelna Rada wybiera spośród siebie Prezydium. Prezydium Naczelnej Rady stanowią: Prezes i wybrani przez Naczelną Radę wiceprezesi, sekretarz, skarbnik i członkowie. Prezydium działa w imieniu rady w sprawach określonych jej uchwałą, z wyjątkiem uchwalenia budżetu.
Naczelna Rada kieruje działalnością samorządu w okresie między Krajowymi Zjazdami, a w szczególności: wykonuje uchwały Krajowego Zjazdu, analizuje i opiniuje kierunki rozwoju ochrony zdrowia ludności, przygotowuje wnioski dotyczące zasad etyki zawodowej, reprezentuje samorząd, rozpatruje odwołania od uchwał okręgowych rad, uchwala budżet organów Naczelnej Izby oraz rozpatruje sprawozdanie z jego wykonania, podejmuje uchwały w innych sprawach należących do samorządu, nie zastrzeżonych dla innych organów, ustala wzory pieczęci organów samorządu.
W posiedzeniach Naczelnej Rady i jej prezydium mają prawo uczestniczyć, z głosem doradczym, Przewodniczący Naczelnej Komisji Rewizyjnej, Przewodniczący Naczelnego Sądu oraz Naczelny Rzecznik.
Naczelna Komisja Rewizyjna: kontroluje działalność, w szczególności finansową i gospodarczą, Naczelnej Rady oraz instytucji samopomocowych, przedstawia Krajowemu Zjazdowi sprawozdanie wraz z wnioskiem w sprawie absolutorium dla Naczelnej Rady, przedstawia Naczelnej Radzie coroczne informacje o wynikach przeprowadzonych kontroli, sprawuje nadzór nad działalnością okręgowych komisji rewizyjnych.
Naczelny Sąd: rozpoznaje sprawy z zakresu odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych, składa Naczelnej Radzie okresowe sprawozdania o stanie prowadzonych spraw, składa Krajowemu Zjazdowi sprawozdanie kadencyjne.
Naczelny Rzecznik prowadzi postępowanie w sprawach odpowiedzialności zawodowej  członków Naczelnej Rady, Naczelnej Komisji Rewizyjnej, Naczelnego Sądu, Naczelnego  Rzecznika i jego zastępców, a także członków okręgowych sądów, okręgowych rzeczników i ich zastępców oraz sprawuje funkcję oskarżyciela przed Naczelnym Sądem
SCHEMAT STRUKTURY ORGANIZACYJNEJ SAMORZĄDU PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH …...więcej

Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim członkom izby, z wyłączeniem zawieszonych w prawie wykonywania zawodu.
Bierne prawo wyborcze przysługuje wszystkim członkom izby, z wyłączeniem pielęgniarek i położnych, wobec których sąd pielęgniarek i położnych orzekł karę: nagany, zakazu pełnienia funkcji kierowniczych na okres od 1 do 5 lat, zawieszenia prawa wykonywania zawodu na okres od 6 miesięcy do 3 lat, pozbawienia prawa wykonywania zawodu.

Na członków okręgowych sądów i Naczelnego Sądu mogą kandydować pielęgniarki i położne mające co najmniej 10-letni staż pracy w zawodzie.

Wybory do organów izby odbywają się w głosowaniu tajnym, przy nieograniczonej liczbie kandydatów.

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wlkp. jest jednostką organizacyjną samorządu zawodowego posiadającą osobowość prawną, zrzeszającą ponad 3 tysięczną rzeszę pielęgniarek i położnych, wpisanych do rejestru pielęgniarek i rejestru położnych.

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wlkp. obejmuje swoim obszarem działania: miasta: Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn nad Odrą, Skwierzyna, Międzyrzecz, Drezdenko, Sulęcin, Torzym, Słubice. powiaty: gorzowski, międzyrzecki, sulęciński, słubicki, strzelecko-drezdenecki

Samorząd pielęgniarek i położnych, utworzony na podstawie ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 roku (Dz. U. z 1991 r. Nr 41, poz. 178, z późn. zm.) został powołany dla reprezentowania zawodowych, społecznych i gospodarczych interesów zawodów pielęgniarki i położnej. 

 

Z dniem 01.01.2012 r. zmieniła się podstawa prawna działania samorządu, który obecnie działa na podstawie ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. rok 2021 poz. 628).
 

Samorząd jest niezależny w wykonywaniu swych zadań i podlega tylko ustawie.

 

Zadaniami samorządu pielęgniarek i położnych są w szczególności:

1. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów;

2. ustalanie i upowszechnianie zasad etyki zawodowej oraz sprawowanie nadzoru nad ich przestrzeganiem;

3. ustalanie standardów zawodowych i standardów kwalifikacji zawodowych obowiązujących na poszczególnych stanowiskach pracy;

4. współdziałanie w ustalaniu kierunków rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa;

5. integrowanie środowiska pielęgniarek i położnych;

6. obrona godności zawodowej;

7. reprezentowanie i ochrona zawodów;

8. zajmowanie stanowiska w sprawach stanu zdrowia społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia;

      edukacja zdrowotna i promocja zdrowia.

Samorząd pielęgniarek i położnych wykonuje swoje zadania w szczególności przez:

1. stwierdzanie i przyznawanie prawa wykonywania zawodu;

2. prowadzenie rejestrów na podstawie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej oraz ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 2020, poz. 562);

3. opiniowanie i przedstawianie wniosków w sprawie warunków wykonywania zawodów;

4. opiniowanie warunków pracy i płacy pielęgniarek i położnych;

5. opiniowanie i wnioskowanie w sprawach kształcenia zawodowego;

6. prowadzenie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych;

7. przewodniczenie i uczestnictwo jego przedstawicieli w komisjach konkursowych na kierownicze stanowiska pielęgniarskie lub położnicze oraz na inne stanowiska kierownicze w podmiotach leczniczych, o ile odrębne przepisy przewidują taki obowiązek;

8. opiniowanie projektów aktów normatywnych w zakresie dotyczącym ochrony zdrowia i zasad organizacji opieki zdrowotnej;

9. opiniowanie programów kształcenia zawodowego;

10. orzekanie w zakresie odpowiedzialności zawodowej;

11. prowadzenie działalności edukacyjnej, naukowej lub badawczej;

12. udzielanie informacji na temat uznawania kwalifikacji zawodowych, uregulowań prawnych dotyczących ochrony zdrowia, ubezpieczeń społecznych oraz zasad etyki zawodowej w zakresie niezbędnym do wykonywania zawodu;

13. współpracę z towarzystwami naukowymi, szkołami wyższymi i jednostkami badawczo-rozwojowymi w kraju i za granicą;

14. współpracę z organami administracji publicznej, samorządami i organizacjami pielęgniarek i położnych za granicą oraz samorządem innych zawodów medycznych w kraju;

15. organizowanie i prowadzenie instytucji samopomocowych i innych form pomocy materialnej dla pielęgniarek i położnych;

16. zarządzanie majątkiem własnym;

17. prowadzenie działalności wydawniczej;

18. uznawanie kwalifikacji pielęgniarek i położnych będących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, zamierzających wykonywać zawód pielęgniarki lub położnej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

wykonywanie innych zadań określonych w odrębnych przepisach.

http://www.oipip.czest.pl/data/images/Logo_IL_poziome-page-001.jpgPole tekstowe: System Monitorowania 
Kształcenia
Pole tekstowe: Ośrodek Inf. Edukacyjny
Pole tekstowe: Indywidualne i Grupowe
Praktyki
Pole tekstowe: Prawo Wykonywania Zawodu
Pole tekstowe: Prawo
Pole tekstowe: Ośrodek Kształcenia
Pole tekstowe: Praca
Pole tekstowe: Linki
Pole tekstowe: Składki członkowskie
Pole tekstowe: Czytelnia  IBUK Libra
Pole tekstowe: Biuletyn
Pole tekstowe: Polityka Ochrony Danych